Stabdžiai – labai svarbi dviračių dalis, kuria reikia mokėti tinkamai naudotis. Dažnai jie genda staigiai stabdant dėl dviratininkams trūkstamos informacijos, kaip juos prižiūrėti. Iš visų rūšių stabdžių montuojamų ant ratlankių, būgninių ir diskinių, pastarieji yra vieni populiariausių renkantis sustojimo priemones. Jie yra lengvai naudojami, turi daugiau galios palyginus su ant ratlankių montuojamais stabdžiai. Tačiau būgniniams ir diskiniams stabdžiams reikalinga tinkama priežiūra.
Jei turite hidraulinius stabdžius, rekomenduojama po tam tikro periodo išleisti iš jų skystį („bleedinti). Jeigu vairuodami dviratį jaučiate, kad stabdžiai tampa pernelyg „minkšti“ skystį išleisti būtina, nes į sistemą pateko oro. Šiame procese, ypač neturėjusiems tokių stabdžių, pasitaiko daug klaidų. Dažniausios problemos yra netyčinis stabdžių skysčio užpylimas ant kaladėlių, panaudojamas ne tas ar pasenęs skystis arba tiesiog skysčio perpildymas. Klaidų, susijusių su stabdžių skysčio priežiūra, galima išvengti pasimokius teisingai „bleedinti“. Tai galite padaryti pasikonsultavę su diskinių stabdžių sistemą savo dviračiuose turinčiais žmonėmis arba nuvežę dviratį į servisą ir stebėdami, kaip tai daro profesionalai.
Prieš važiuodami dviračiu nuolat patikrinkite ne tik kaip veikia stabdžiai, bet ar nesusidėvėjo jų kaladėlės – jas reiktų pasikeisti, jei jų plotis sumažėjo 1 mm. Valant stabdžius, stenkitės ant kaladėlių ne tik neužpilti stabdžių skysčio, bet ir nuriebalintojo, nes jis gali pakenkti kaladėlių tvirtumui ir stabdant jos gali praslysti ratu.
Kai tikrinsite kaladėles pažiūrėkite ir diskiniuose hidrauliniuose stabdžiuose esančius vamzdelius. Jei jie susidėvėję, nebebus galima tinkamai paskirstyti stabdžių skysčio ir Jūs prarasite tam tikrą dalį stabdymo galios. Jei Jūsų dviratis turi mechaninius stabdžius, patikrinkite trosus – jų susidėvėjimas ar netinkamas sureguliavimas taip pat sumažina stabdžių reakciją į vairuotojo paspaudimą. Po ilgo naudojimo, mechaniniuose stabdžiuose gali išsilenkti diskas, todėl nepamirškite patikrinti jo prieš važiavimą.
Tvarkant ir apžiūrint hidraulinius diskinius stabdžius, jokiu būdu nelieskite disko. Ant pirštų yra netinkamų riebalų, kurie gali pakenkti disko paviršiui, pagreitinti stabdžių susidėvėjimą ir sumažinti stabdymo galią.
Dar viena klaida atsirandanti dėl dviratininkams trūkstamos informacijos apie stabdžių priežiūrą yra ta, kad jeigu vairuojant daug stabdoma, galima greičiau sudėvėti kaladėles ir ištampyti trosus. Nuolatinis toks elgesys nulems mažesnį stabdžių efektyvumą, todėl yra būtina ne tik pasirūpinti tinkama stabdžių priežiūra, bet ir išmokti gerai manevruoti.
Jeigu nesate tikri, kaip tinkamai pasirūpinti savo dviračio diskiniais stabdžiais, būtinai pasikonsultuokite su specialistais.