0zł

Kuo pasižymi skirtingi BMX dviračiai?

Neteisingai manoma, jog BMX dviratis yra tik vieno modelio. Iš tikrųjų, specialistai ir šios sporto šakos entuziastai BMX skirto į kelis tipus. Priklausomai nuo formos ir naudojamų dalių įvairūs BMX dviračiai pritaikyti skirtingoms važiavimo sąlygoms. Šiuo metu galima rasti pačių įvairiausių modifikacijų, tačiau pirmieji BMX dviračiai buvo įkvėpti motokroso.

BMX dviračių tipai

BMX dviračio pavadinimas yra kilęs nuo angliško termino „bicycle motocross“, kuris reiškia „dviračių motokrosą“. Tai sufleruoja, kad dviračiai buvo kuriami remiantis būtent tokio tipo lenktynėmis. Dviračiai evoliucionavo iš kalnų dviračių tipo, kuomet savinininkai, stengdamiesi pamėgdžioti nedidelius motociklus, pradėjo eksperimentuoti su dviračio ratų dydžiu, pavarų skaičiumi.

Šiuo metu yra įprasta BMX dviračius skirstyti į tris pagrindinius tipus:

  • tikrasis BMX dviratis, skirtas lenktyniauti bekele;
  • laisvojo stiliaus BMX dviratis, skirtas triukams;
  • šuoliukų BMX dviratis, laikomas tikrojo ir laisvojo stiliaus BMX dviračių junginiu.

Priklausomai nuo tipo, dviratis gali skirtis ne tik savo paskirtimi, bet ir savybėmis. Pavyzdžiui, tikrasis BMX dviratis turi gumbuotas padangas, tačiau lengvą rėmą, o tai lenktynėse leidžia pasiekti didelį greitį. Laisvojo stiliaus - turi sunkesnį rėmą, kiek lygesnes ir platesnes padangas, sukuriančias stabilumą, atliekant įvairius triukus. Šuoliukų, kuris apjungia abiejų prieš tai minėtų dviračių savybes, dviratis turi ne tik gumbuotas padangas, pritaikytas bet kokiam kelio paviršiui, bet ir stabilų, sunkų rėmą.

Dar vienas požymis, leidžiantis atskirti BMX dviračių tipus yra stipinų skaičius. Lenktynėms skirti BMX dviračiai turi 32 stipinus, o laisvojo stiliaus – 48. Didesnis stipinų skaičius leidžia apsaugoti dviračio ratų rėmą nuo greito nusidėvėjimo. Trečiojo tipo dviračių stipinų skaičius varijuoja: kai kurie gali turėti 36, kiti 48 stipinus (visai kaip laisvojo stiliaus).

Nauji tipai

Daugiausiai iš trijų pagrindinių tipų evoliucionavo laisvojo stiliaus BMX dviračiai, kurie dabar skiriasi padangomis ir atramų dydžiais, tvirtinamais prie rato ašies. Šiuo metu išskiriami 5 jų tipai:

  • plokštumų (angl. flatland) – skirtas atlikti triukams ant asfalto ar betono;
  • gatvės (angl. street) – skirtas važiuoti ant gatvėse pasitaikančių objektų arba net per juos (šaligatvio kraštų, turėklų);
  • „Vert“ – naudoja du vamzdžius, pritaisytus prie ratų, padedančių atlikti triukus;
  • parko – skirti riedlenčių parkams;
  • bekelės (angl. trail) – skirti triukams ant ne itin patogios kelio dangos, paprastai miško keliukuose.

Važiuojant BMX dviračiais išlieka didelė tikimybė nukristi, todėl patariama visuomet būti su apsaugomis. Nepamirškite užsidėti šalmo, kuris itin reikalingas išbandant šiuos dviračius pirmą kartą.

Kaip ir skirtingi kalnų dviračiai, BMX rūšys buvo sukurtos siekiant išpildyti specialius žmonių poreikius. Todėl vieni yra tinkamesni važiuoti bekele, kiti lenktyniauti, o tretieji – šokinėti ir atlikti triukus.

Pasidalinkite