Dviračių kultūra Lietuvoje vis sparčiau vystosi, įtraukdama tiek profesionalius sportininkus, tiek mėgėjus. Kuriamos ir plečiamos dviračių takų infrastruktūros, organizuojami maratonai, buriami sporto klubai ir dviratininkų organizacijos.
Kiekviena dviračių parduotuvė Jums pasiūlys įvairiausių dviračių. Gamintojų, modelių, klasifikacijų yra labai skirtingų, kaip ir pirkėjų poreikių. Labai svarbu gerai apgalvoti, kur dvirate transporto priemone vyksite, kokį maršrutą susidarysite, kokiomis oro sąlygomis važiuosite. Kuomet turėsite konkretų planą, tuomet itin atidžiai rinkitės dviratį bei apgalvokite svarbiausias detales.
Kokį dviratį rinktis?
Įprastinė dviračių kvalifikacija: kalnų dviračiai (MTB), plento, turistiniai (ATB), hibridiniai, miesto ir stilingi. Be šių pagrindinių kategorijų reikia atskirai išskirti sportinius dviračius, jų įvairovė yra tokia: triatlono, trialo, greitojo nusileidimo treko, plento. Šių dviračių konstrukcija pritaikyta konkrečioms rungtims, atitinka griežtus techninius reikalavimus, kuriuos nustato tarptautinė dviračių sporto federacija. Pastaruosius modelius mieste naudoja įvairių maratonų metu.
Jei važinėtis dviračiu mėgstate tik laisvalaikiu – puikus pasirinkimas yra stilingi dviračiai. Jie nelabai kuo skiriasi nuo miesto: tiek grandinės, tiek padangų plotis ir pats rėmas yra ploni. Be to svarbiausia čia – įvaizdis. Šie dviračiai yra retro stiliaus bei įvairių spalvų.
Hibridiniai dviračiai yra puikus pasirinkimas, planuojantiems ilgesnį maršrutą – galėsite važinėti įvairiomis sąlygomis patogiai ir užtikrintai. Šių dviračių padangos yra platesnės nei miesto ar stilingų dviračių, tad puikiai tinka lietingomis dienomis ir įvairiems dviračių takams.
Kalnų, plento ir turistiniai dviračiai labiausiai tinka tiems, kurie šią dviratę transporto priemonę naudoja kasdien, o maršrutas miesto gatvėmis tęsiasi ilgiau nei keli kilometrai. Su tokiomis padangomis jausitės išties saugūs ir itin intensyvaus eismo keliuose ar kamščių metu. Jų techninės savybės garantuoja trumpesnį stabdymo kelią, bet vairo konstrukcija yra itin stabili ir staigiai manevruojant padeda išlaikyti pusiausvyrą. Reikėtų tik atkreipti dėmesį, kad kalnų dviračius yra sunku minti ilgą kelią.
Apranga
Daugeliui miesto dviratininkų, kaip ir bet kuriam miesto gyventojui, svarbu įvaizdis. Renkantis aprangą, svarbiausiai galvoti apie sezoniškumą ir oro sąlygas, kuriomis Jūs važiuosite. Kiekviena įprasta fizinė ir internetinė dviračių parduotuvė šiuo metu gali pasiūlyti įvairių aprangos detalių. (pvz.: https://www.bikko.lt/dviratininko-apranga/).
Akiniai yra tinkami naudoti ne tik vasaros laikotarpiu, kuomet šviečia saulė, bet ir žiemą. Šaltuoju sezonu miesto žibintų šviesos, automobilių lempos ir atspindintis sniegas – gali apsunkinti Jūsų važiavimo sąlygas.
Jei važinėjate ne tik miesto centrinėje aikštėje ar siauromis senamiesčio gatvelėmis – būtinai dėvėkite pirštines. Jos apsaugos Jūsų rankas nuo nuslydimo nuo vairo rankenų pavojaus, skubiai stabdant ar atliekant manevringus veiksmus. Miesto dviračiai dažnai neturi itin kokybiškos gumos ant vairo rankenų, tad slydimo pavojus visad išlieka.
Avalynė turi būti patogi, nebūtinai specializuota – svarbu, kad būtų geras sukibimas ir batų padai būtų nelygūs arba karpuoti. Visiškai lygia apačia avalynė sunkiai laikosi ant dviračio pedalų, esant sudėtingomis oro sąlygomis.
Šalmai, liemenės su atšvaitais yra visuomet būtini, važiuojant mieste ir ne tik. Jei sukate galvą dėl to ar stilingai atrodysite, nurimkite – kiekviena dviračių parduotuvė pateiks ir itin stilingų dviratininkų aprangos pasirinkimų.
Maršrutai ir dviračių takai
Dviračiai mieste vis dažnesnis vaizdinys, bet tai dar nereiškia, kad miestas yra pritaikytas dviratininkams. Reikia stengtis savo maršrutą planuotis dviračių takais. Jei jų nėra – būtina naudotis važiuojamąja kelio dalimi ir važiuoti pagal eismą. Nevažiuokite šaligatviais – netrukdykite pėsčiųjų. Miesto centre, senamiestyje ar kitose pagrindinėse vietose dažniausiai yra dviračių takai, jei ne – važiuokite einamąja dalimi.