Lietuvoje važiuojant gatvėmis šalmus privalo dėvėti asmenys, kurie dar nėra sulaukę 18 metų. Visiems kitiems dviratininkams šalmas yra rekomenduojamas. Šalmus ypatingai rekomenduojama dėvėti tiems, kurie dažnai turi važiuoti bekele, užsiima greituoju nusileidimu nuokalnėmis. Bikko.lt komanda žino, kad šalmą išsirinkti gali būti ganėtinai sudėtinga – juk jų yra daug skirtingų rūšių, o pasirinktasis turi būti ne tik patogus, bet ir funkcionalus. Profesionalūs dviratininkai šalmus laiko vos ne antra būtina detale po paties dviračio įsigijimo.
Dviratininkų šalmas paprastai susideda iš trijų dalių:
-
Plastikas (išorinė šalmo dalis);
-
Putų polistirolis (minkštoji, vidinė dalis);
-
Reguliavimo dirželis.
Priklausomai nuo šalmus gaminančios įmonės, pasirinkto dviračio tipo, kaip šios trys dalys yra išpildytos, gali skirtis. Pavyzdžiui, šalmai skirti asmenims, važiuojantiems plentiniais ar kalnų dviračiais skirsis ne tik savo forma, bet ir turimomis ventiliacinėmis angomis. Tiems, kurie važinėja plentiniais dviračiais, skirti šalmai yra ypač lengvi, turi daug ventiliacinių angų, jie būna stipriai prigludę prie galvos. Kalnų dviračiams skirti šalmai taip pat yra ganėtinai lengvi, tačiau jie sukurti taip, kad daugiau saugotų pakaušį. Taip pat kalnų dviračių šalmuose būna ir snapelis, kuris gali apsaugoti nuo saulės.
Prieš perkant šalmą, reiktų žinoti savo galvos apimtį. Šalmų dydžiai yra skirstomi pagal galvos apimtį, kurių mažiausias XS yra 49 cm, o didžiausi XL nuo 62 cm. Galvos dydį reiktų matuoti 1 cm virš ausų ir kaktos. Verta paminėti, kad BELL ir GIRO pastaruoju metu gamina ir ONESIZE šalmus, kurių dydis yra universalus. Šie šalmai dažniausiai tinka galvos apimčiai nuo 54 iki 61 cm – dydį galima reguliuoti. Šalmas neturėtų nei per daug spausti galvos, nei judėti pajudinus galvą. Užsidėjus šalmą, jis neturėtų jums jaustis. Jei jis jaučiasi, reiškia šalmas arba per didelis, arba per mažas. Žiemą reiktų turėti ir dviratininko kepurėlę, kuri dedasi po šalmu.
Vienas didžiausių šalmų gamintojų yra Bell. Jie gamina šalmus, tinkančius plentiniams, kalnų ir kitiems dviračiams. Jų šalmai ypatingi tuo, kad turi MIPS sistemą, kuri net 43 proc. sumažina traumos galimybę palyginus su šalmais, kurie šios sistemos neturi.
Šalmą reiktų keistis kas penkis metus ir iš karto pakeisti jei jis skilo ar su juo buvote nukritęs. Jau pradėję rinktis, pirmenybę teikite šviesios spalvos šalmams – jie padės vairuotojams jus pastebėti gatvėse ir išvengti susidūrimų.