Maloniam važiavimui svarbu, kad dviratis būtų stabilus ir lengvai kontroliuojamas. Viena iš dalių, kuri užtikrina dviračio stabilumą ir kontrolę yra amortizacija. Tinkamai parinkti amortizatoriai gali padėti važiuoti kliūtingose bekelėse ir nejausti mažų akmenukų ar šaknų sukeliamų smūgių.
Amortizatorių dviratyje paskirtis tokia pati kaip automobilyje – sugerti smūgius taip, kad jie kuo mažiau jaustųsi vairuojančiajam. Nors vis dar yra dviračių be amortizacijos, ji yra pakankamai dažna kalnų dviračiuose. Nors dviratis su pilna amortizatoriais (esančiais priekyje ir gale) gali būti ir brangesnis, ir sunkesnis, jis yra labai tinkamas ne tik kliūtingoms bekelėms, bet ir asmenims, kurie turi problemų su nugara ar sausgyslėmis. Amortizacijos sugerti smūgiai neperduodami vairuotojui, todėl yra nekenkiama problemiškoms vietoms.
Jei dviratis yra tik su galiniu amortizatoriumi, jis yra daug lengvesnis ir pigesnis. Dviračiai su galine amortizacija puikiai tinka ir miško, ir miesto keliams, jais galima lengvai įveikti įkalnes. Tačiau jie negalės įveikti tokių kliūčių, kokias gali dviratis su pilna amortizacija.
Amortizatoriai paprastai būna trijų tipų: jie gali būti oriniai, spyruokliniai ar užrakinami:
-
Orinis amortizatorius naudoja suspaustą orą. Jie paprastai prisitaiko prie kelio bevažiuojant, todėl daugiau kilometrų nuvažiavus gali veikti geriau. Tokie amortizatoriai yra gan lengvi.
-
Spyruoklinis amortizatorius yra pastovesnis, pigesnis už orinį, suteikia vienodą smūgių sugėrimą, tačiau yra sunkesnis.
-
Užrakinamas amortizatorius gali būti elektroninis arba mechaninis. Jo veikimo principas toks, kad užrakinus amortizatorių, dviratis važiuoja paprastai, nebesugeria smūgių.
Taip pat amortizatoriai skiriasi pagal eigą. Ji paprastai išskiriama į dvi dalis – iki vidutinės eigos (120 mm) amortizatoriai tinkami važiuojant sąlyginai lygiais keliais, įkalne. Kuo didesnė amortizacijos eiga – tuo labiau dviratis pritaikytas kliūtingiems ruožams.
Jeigu perkamas dviratis neturėjo amortizacijos ar ji sugedo, amortizatorius galima pritaisyti ar pakeisti. Pritaisant amortizatorius, reikia patikrinti, ar sutampa veržlės, o pačią amortizaciją rinktis pagal kelionės tikslus ar turėtą įrangą. Norint tinkamai pasirūpinti amortizatoriais, reiktų žiūrėti, kad jų atšakos neapsibraižytų. Juos nuvalius galima lengvu sluoksniu užtepti tepalo. Pastebėjus, kad amortizatoriai neveikia pilnu pajėgumu, reiktų nešti juos pataisyti.
Amortizatoriai – puiki priemonė siekiant palengvinti dviračio vairavimą, sumažinti jaučiamus smūgius nuo kliūčių bei išlaikyti transporto priemonės stabilumą. Norint, kad amortizacija veiktų tinkamai, reikia nepamiršti ja visuomet pasirūpinti.