Kai kurie vaikus pradeda mokyti nuo paprasto dviračio, kiti naudoja dviračius su papildomais ratukais, o kai kurie – pirmiausia įsigyja balansinį. Kaip elgtis yra geriau? Kodėl balansiniai dviračiai vaikams verti dėmesio?
Balansinio dviračio paskirtis
Šie nedideli vaikiški dviračiai išsiskiria tuo, kad neturi jokių pedalų, tad vaikas, norėdamas judėti į priekį, stumiasi savo kojomis. Po kiek laiko mažieji važiuodami išmoksta balansuoti ir pavažiuoti tam tikrą laiko dalį nepadėdami kojų ant žemės.
Tai ir yra pagrindinė šių dviratukų paskirtis: išmokti balansuoti važiuojant ant dviejų ratų. Važinėjimas balansiniu dviratuku vaikui padeda lengviau išmokti, kaip vairo valdymas keičia dviračio važiavimo kryptį.
Pasispirdamas kojomis ir manevruodamas vairu, vaikas gali išmokti išlaikyti savo pusiausvyrą, kas yra itin svarbu važiuojant dviračiu. Įsisavinus šiuos įgūdžius, mažasis po kurio laiko be didesnės baimės gali persėsti ant dviračio su pedalais.
Toks mokymosi važiuoti dviračiu variantas yra daug geresnis nei pasitelkus pagalbinius ratukus. Vaikiški dviračiai su pagalbiniais ratukais kaip tik apriboja pusiausvyros mokymąsi, nes važiuojant nuolat svyrama į šonus.
Skirtingi balansiniai dviračiai vaikams
Ar vienas balansinis dviratis tiks kiekvienam vaikui? Tikrai ne. Kaip ir kitos dviračių rūšys, renkantis dviratį labai svarbu atkreipti dėmesį į dviratuko dydį, padangas, vairą. Priklausomai nuo vaiko ūgio, sudėjimo, komfortas važiuojant vienokiu ar kitokiu dviračiu gali labai skirtis. Kaip pasirinkti teisingai?
- Padangų dydis. Žiūrint šį veiksnį reikia atsižvelgti į vaiko ūgį arba vidinės kojos ilgį. Kuo ilgesnė, tuo didesnių padangų reikės. Pavyzdžiui, jei vaikas yra 94 cm ūgio, o vidinis kojos ilgis – 33 cm, tuomet tiks balansiniai vaikiški dviračiai su 38 cm skersmens padangomis. Geriausias rodiklis – atsisėdus ant dviračio, vaikas turi galėti padėti pilną pėdą ant žemės, o keliai turi būti kiek sulenkti.
- Dviračio svoris. Jis turėtų būti pakankamai lengvas, kad jis galėtų jį pakelti, geriau balansuoti.
- Dviračio geometrija. Dviračiai vaikams turi turėti pakankamai vietos tarp balnelio ir galinio rato.
- Padangų medžiaga. Balansinių dviračių padangos gali būti pripildytos oru arba gali būti iš gumos, putos. Oru pildomos padangos suteikia geriausią amortizaciją, sukibimą su keliu, tačiau guminės padangos yra kiek lengvesnės, jos neprakiūra.
- Padalos kojoms padėti. Jos turėtų būti minimalios: paprastai vaikai patys pakelia kojas važiuodami, todėl išsikišusios padalos kaip tik trukdo.
- Vairo rankenos: turi būti patogios paimti, nespausti delnų.
Balansiniai dviračiai vaikams yra įrodymas, kad norint išmokyti vaiką važiuoti dviračiu, papildomi ratukai nėra vienintelis variantas. Naudojantis balansiniu dviratuku, vaikas daug greičiau gali įsisavinti, kaip teisingai išlaikyti pusiausvyrą ir pasitikėdamas savimi lipti jau ant greičiau riedančio dviračio.