Iš pirmo įspūdžio, rodos, turistiniai (ATB) ir kalnų (MTB) dviračiai, kaip ir atitinka tą pačią funkciją - šie vienos ir kitos kategorijos modeliai yra skirti keliavimui. Bet ar išties jie skirti vienodo tipo kelionėms? Tikrai ne. ATB ir MTB skiriasi savo techninėmis charakteristikomis, todėl jais važinėjama skirtingomis sąlygomis. Nors kaina šių dviejų modelių itin panaši (vidutiniškai prasideda nuo kelių šimtų eurų), tačiau ja apmokestinama visiškai skirtingos šių dviračių savybės.
Skirtingi dviračiai – skirtingos kelionės
Visgi, turistiniai (ATB) dviračiai yra netinkami keliaujant kalnais. Jie skirti važinėti lygiais keliais arba žvyrkeliais, bet pastarieji negali būti kalvoti. ATB modeliai, dažniausiai įvardijami kaip patvaresni miesto dviračiai. Nesvarbu ar Jūs keliaujate, ar vykstate į darbą - naudojant šios kategorijos dviratę transporto priemonę tikslą pasieksite itin greitai ir patogiai. Turistinis modelis yra skirtas ilgoms kelionėms, su juo galima išvystyti didelį greitį. ATB dviračiu be vargo aplenksite kamštyje stovintį viešąjį transportą ar spėsite savo stovyklavietę pasiekti iki pradedant temti. Šį turizmui ir važinėjimui mieste skirtą variantą dažniausiai renkasi įprasti vartotojai ir dviračių sporto entuziastai. Sportininkai mieliau renkasi kalnų dviračius.
MTB kategorija yra skirta kalnų, sudėtingo ir klampaus paviršiaus, kalvotiems, miško takams, žvyro dangos keliams. Šie dviračiai neišvysto tokio greičio kaip turistiniai, bet užtikrina kelionės saugumą bet kokiomis sąlygomis. Juos naudoja ir dviračių sporto profesionalai įvairių maratonų ir ralių metu, kuomet trasa yra nelygaus paviršiaus. Žinoma, šį modelį galima taikyti ir mieste, tačiau, jeigu Jūsų važiuojamas atstumas visiškai tiesus ir nepavojingas, šis variantas nėra toks tinkamas. Taip yra dėl tos priežasties, kad, norint greitai lėkti miesto gatvėmis ar dviračių takais, tam trukdys itin storos ir karpuotos kalnų dviračio padangos bei sunkus ir stambus rėmas.
ATB ir MTB technologijos
Apibūdinant šių kategorijų modelius, svarbu aptarti jų technines charakteristikas, kad būtų aiškiau suvokiama kuo panašūs ir skiriasi kalnų ir turistiniai dviračiai.
ATB modeliai pasižymi visomis savybėmis, kurios pritaikytos ilgoms kelionėms. Šie modeliai turi bagažinę, apsaugą nuo purvo, apšvietimą priekyje, gale bei iš šonų ir papildomą lempą, skirtą kelionei tamsiu paros metu.
Atostogų ar sekmadieninių pasivažinėjimų su šeima metu, nuo važiavimo ilgu ruožu pradeda skaudėti nugarą. Šie turistiniai dviračiai Jūsų nugarai gali padėti dėl savo ypatingos amortizacijos, reguliuojamo vairo ir sėdynės aukščio bei kampo. Balnelių būna skirtingų dydžių ir formų, o pats ATB turi itin daug pavarų (platesnę informaciją apie galimą jų skaičių galite rasti http://www.bikko.lt/turistiniai-atb-dviraciai/).
MTB dviračiai, skirtingai nei ATB, būna kelių amortizacijos lygių. Patys populiariausi modeliai yra su priekine amortizacijos šakele. Tokie dviračiai tiks ir kelionėms po Alpių kalnus, ir varžyboms dėl geriausiojo titulo. Taip pat dauguma pirkėjų renkasi dviračius su kieta pakaba arba pilnos amortizacijos variantus. Šios kalnams pritaikytos dviratės priemonės dažniausiai turi nuo 20 iki 27 pavarų. Kalnų dviračiai būna skirtingų ratų dydžių: 26”, 27,5” ir 29”, tačiau jų visų rėmo dydis yra parenkamas vadovaujantis dviratininko ūgio ir kojos ilgio parametrais. Įvairių dviračių modelių variantų galite rasti http://www.bikko.lt/kalnu-mtb-dviraciai/.
Rinkdamiesi dviratį, gerai pagalvokite, kokiomis aplinkybėmis bei išorinėmis sąlygomis jį naudosite. Jei Jūs asmeniškai ar su kompanija mėgstate išvykas į gamtą siaurais ir vingiuotais miško takeliais – prioritetą turėtumėte teikti (MTB) modeliui. O jei, visgi, labiau mėgstate ramius pasivažinėjimus miesto ar atostogų kurorto dviračių takais ir parkais – rekomenduojamas turistinis (ATB) dviratis.