Galinis ratas 28" Shimano DURA-ACE WH-R9270-C60-TL Tubeless Carbon 24H 622 CL 12x142 12-speed HG
Prekės kodas: EWHR9270C60LREDB
Klausti apie prekę
close
Užklausa dėl prekės
Aprašymas - Galinis ratas 28" Shimano DURA-ACE WH-R9270-C60-TL Tubeless Carbon 24H 622 CL 12x142 12-speed HG
SHIMANO is probably one of the most famous and popular manufacturers of quality bicycle parts and accessories in the world. Parts from this manufacturer are more or less used in most of the bicycles Founded in 1921 in Japan, the company currently has perhaps the widest range of products for both amateurs and professionals. Every year, innovations are introduced that allow cyclists to shift gears more precisely, brake more efficiently or finish the track faster. Currently the company is expanding the offer of electronic gear shifting mechanisms and electric bicycle parts more and more. The range of products is not limited to bicycle parts, clothing for cyclists is offered as well.
Like the entire DURA-ACE wheel family, the new C60 started with a blank slate. Different from the C36 and C50, the C60 has a specific front hub design using Shimano's OPTBAL 2:1 spoke pattern to enhance lateral rigidity. The C60 also receives stiffer spokes, 1.8 mm instead of 1.5 mm. Tested by our professional athletes, this focus on the lateral rigidity of C60 allows you to push harder in corners and when maneuvering at higher speeds. Lastly the new wind-tunnel tested, deep section rims feature a faster, more stable cross-section that time trialists, triathletes, and sprinters alike will enjoy.
Product technical specifications
  • Wheel size: 28" (622 x 21C 700C)
  • Number of spokes: 24
  • Brake system: Disc Center Lock
  • Rim flange: with hook
  • Rim height: 60 mm
  • Rear gears: 12
  • Full carbon rim
  • Rim width inside: 21 mm
  • Rim width outside: 28 mm
  • Installation width HR: 12 x 142 mm
  • Axle system: 12mm E-Thru axle (not included)
  • Recommended tire size: 25-622 to 32-622
  • Only compatible with SHIMANO 12-speed road bike cassettes
  • Weight: 858 g
  • Papildoma informacija apie prekę
    Pavadinimas
    Kodas
    EWHR9270C60LREDB
    Gamintojas
    Shimano
    EAN kodas
    Atsiliepimai apie - Galinis ratas 28" Shimano DURA-ACE WH-R9270-C60-TL Tubeless Carbon 24H 622 CL 12x142 12-speed HG
    Parašykite savo atsiliepimą